Mihai Chirica,

Primarul Municipiului Iași

Dragi elevi,

Bine ați venit la Iași, orașul educației de calitate și felicitări pentru rezultatele obținute până acum. Sunt convins că etapa națională a Olimpiadei de Industrie Textilă și Pielărie se va constitui într-un eveniment de înaltă ținută academică.

Profitați, dragi olimpici, de frumusețea acestei vârste. Faceți din fiecare zi de școală, din fiecare oră de curs, o călătorie palpitantă care să vă poarte în orice colț al lumii, unde să dezlegați cele mai pasionante mistere ale existenței. Avem elevi excepționali. Avem dascăli minunați care știu să vă fie călăuze dintre cele mai destoinice.

Țineți minte că școala formează oameni și nu roboți, caractere și nu mincinoși. Aveți curajul să întrebați, să inovați și să mergeți mereu înainte. Din prezent, priviți cât mai departe, spre viitor, dar nu neglijați trecutul.

Nu învățați pentru școală, ci pentru viață! Azi sunteți ucenici, mâine veți deveni maeștri. Învățați să fiți lideri, pentru a căpăta puterea de a schimba lumea! Fiți mai buni decât noi!

Citiți în fiecare zi! „Nu este zăbavă mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului decât cetitul cărților!”, spunea cronicarul moldovean Miron Costin. Implicați-vă, indiferent de vârstă, în acțiuni în folosul comunității. Ajutați-i pe cei mai puțin norocoși. Fiți colegi și prieteni adevărați. Respectați natura.

Iubiți Iașul și România! Patriotismul începe în familie, continuă la școală, dar se desăvârșește în inima fiecăruia dintre noi.

România are tot mai multă nevoie de voi, de tinerii de azi și de oamenii mari de mâine!

Vă urez mult succes!

Mihai Chirica